Radyonun sesini duymayan kalmıyor!

Yazın gelmesiyle birlikte herkese uzun yollar gözüküyor. Kimi arabada, kimi otobüste, kimi vapurda, kimi trende… Ve bir ortak noktada birleşiyor herkes; radyo. Radyodan sıcaklığıyla yayılan her ses, tüm yollarda mutluluk verirken güneş ısıtmaya devam ediyor.

Yazın da hayatın tam ortasında yer almaya devam eden radyo, plajlarda, deniz kenarlarında ve belki de gölgelik, ağaç altındaki bir hamakta kulaklara ulaşmaya devam ediyor. Yaşama her açıdan renk katan radyo, her zaman “online” kalmamızı sağlıyor ve hayatımızdaki sesi hiç kısılmıyor. RİAK AŞ tarafından Nielsen’e her ay yaptırılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”nın Mayıs ayındaki erişim oranları ile ortaya çıkan sonuçlarla da radyonun önemi gözler önüne seriliyor;

  • Haftalık radyo dinleme erişim oranı, araştırma sonuçlarına göre toplamda yüzde 60,5
  • Sosyo-Ekonomik Statü Grupları arasında radyoyu en çok dinleyen grup, yüzde 70 ile AB Grubu
  • Tüm SES gruplarında radyo dinleme haftalık erişim oranları yüzde 52’nin üstünde
  • En çok radyo dinleyen yaş grubu, haftalık yüzde 70 oranında erişim ile 35-44 yaş arası
  • Kadınların haftalık radyo erişim oranı yüzde 56 iken, bu oran erkeklerde yüzde 64

“Radyo zamansız bir iletişim aracıdır. Gecesi gündüzü, yarını dünü, yazı kışı yoktur. O her an vardır.” diyen RİAK AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Akay; radyonun her zaman hayatın içinde olduğunu vurguladı. Geniş kitlelere yayılabilmesi ve kolay erişilebilir olması sayesinde her zaman güçlü ve yönlendirici bir mecra olan radyonun önemine dikkat çeken Olcay Akay; radyo erişiminin hiçbir sınırı olmadığına da dikkat çekti.

Radyo geniş kitleler tarafından kullanılmaya devam etmesinden ve diğer mecralara göre çok daha uygun bütçelere sahip olmasından dolayı reklamverenler için her zaman etkili bir ulaşım kanalı olmuştur.

İyi ve yaratıcı fikirlerin doğru araştırmalar ile birleşmesiyle ortaya çıkan radyo reklamlarının her zaman başarılı olduğunu söyleyen Olcay Akay; markaların imajını desteklemede, radyonun kaçınılmaz bir etkisi olduğunu da sözlerine ekledi.